גירושין – מסע מחירות לעצמאות

דליה שאול
דיני משפחה ונוער

לשיתוף:

צריכים ייעוץ משפטי?
תשאירו פרטים ואחזור בהקדם

בתחילתה של כל פגישת יעוץ בתיקי גירושין עולה השאלה איך אסתדר? לאן הולכים מכאן? הפחד המרכזי איתו מתמודדים המתגרש.ת הינו איך אסתדר כלכלית? איך אנהל את הבית בעצמי?

רוב הנשים המגיעות למשרדי חוששות מאוד מהמסע אליו הן יוצאות המתחיל בהחלטה להתגרש, הן אם ההחלטה התקבלה על ידן והן אם על ידי בן הזוג.

בעידן של ימינו, שנת 2023, כבר במסגרת חיי הנישואים עדיין ישנן נשים רבות אשר אינן עצמאיות ובוחרות להישאר תלויות בבן הזוג. רבות מהן, גם אלה המתחילות לנהל קריירה טרם ובמהלך השנים הראשונות לחיי הנישואים, עוצרות את הקריירה שהחלו או לכל הפחות מאטות אותה עם לידתם של הילדים ועד הגיעם לגיל מסוים. נשים רבות בוחרות הלכה למעשה שלא לשוב לעבודה לאחר לידת הילד הראשון או שמפחיתות משמעותית בשעות העבודה כדי לבלות יותר בבית עם הילדים, במקרים אלה מתקבלת החלטה משפחתית לפיה הבעל הוא זה ש"מכפר" על אובדן ההכנסה של האישה וממשיך לעבוד שעות ארוכות ואף יותר על מנת לכלכל ולפרנס את בני המשפחה ולשמור על רמת חיים מתאימה. 

פעמים רבות, בנוסף לבחירתה של האישה שלא לעבוד או לעבוד חלקית מתקיימים גורמים נוספים המשפיעים על ההתנהלות הכלכלית של המשפחה כמו התמודדות עם החזר תשלומי משכנתא לצורך מימון רכישת דירת המגורים ועלייה בהוצאות משק הבית לאחר התרחבות המשפחה המעמיקים את  התלות הכלכלית של האישה בבן הזוג ובהכנסתו.

במקרים אלה היציאה לחירות וקבלת ההחלטה להתגרש גורמת לחששות רבים אצל אותה אישה, הדואגת מחד כיצד תצא לעצמאות כלכלית ולהעיר את הקריירה שלה מחדש או להתחיל בקריירה חדשה בדיוק בעת שהיא מתמודדת עם המשבר הקשה ביותר בחייה – פירוק הזוגיות והמשפחה.

במקביל גם גברים חווים חרדה עת מתקבלת ההחלטה להתגרש כיצד יסתדרו כלכלית. המעבר מבית אחד שנוהל ומומן על ידי שתי משכורות או משכורתו היחידה של הבעל, כעת מתפרק לשני בתים נפרדים המנוהלים על ידי כל אחד מבני הזוג בנפרד על ידי משכורת אחת. מרבית המתגרשים, לפחות בתקופה הראשונה, גברים ונשים, חווים ירידה מסוימת ברמת החיים בנוסף לסערה הרגשית המלווה את המשבר הקשה בחייהם. לכך מתווספת הדאגה כיצד לשלב בין קריירה והקצאת זמן לטיפול בילדים עובדה הדורשת לעיתים דווקא הפחתה בשעות העבודה וכפועל יוצא בהכנסה במיוחד במצבים שאין לאב או לאם עורף משפחתי תומך היכול לסייע להם בטיפול בילדים.

באופן מצער,  פעמים רבות תלותה הכלכלית של האישה במהלך חיי הנישואין וחוסר עצמאותה מתדרדרת לכדי אלימות כלכלית. כל למשל ישנן נשים אשר מוצאות עצמן נדרשות לבקש אישור מהבעל לכל הוצאה עבורן או עבור הילדים או עבור משק הבית המשותף, נשים אלה לעיתים קרובות נתקלות באמירות כגון "את לא מכניסה כסף הביתה ולכן אין לך זכות להחליט", "את מרוויחה פחות ולכן אני קובע" קשה להאמין אך גם במציאות של ימינו סיפורים קשים אלה מאוד שכיחים.

ישנן נשים המגיעות מ"אין לי מושג בעניינים כלכליים ונוח לי שבעלי מנהל את כל הכספים" למצב של חוסר ידיעה מוחלט מה קורה בחשבון הבנק ואי שותפות בקבלת החלטות משפחתיות כספיות, אשר חייבות להילקח על ידי שני בני הזוג ללא קשר מי משתכר יותר. לעיתים מצבים אלה מתחילים מבחירת האישה בנוחות ומסתיימים ביציאתה של האישה לחיים חדשים חסרת כל. חסרת ידע כיצד להתנהל כלכלית, ללא מקצוע או קריירה ואפילו ללא פוטנציאל להתחיל בדרך מקצועית חדשה.

כך למעשה, חיזוק עצמאותה של האישה במערכת הזוגית היא חשובה ביותר לשני בני הזוג הן בפן האישי והמקצועי והן בפן הכלכלי והיא מקבלת משנה תוקף הן בקבלת ההחלטה להתגרש והן בהתמודדות ובהתנהלות בהליך הגירושין עצמו ויכולה להקל על שני בני הזוג בקבלת החלטות עתידיות לטובת ילדיהם המשותפים.

האישה כמו הבעל שניהם צריכים לדאוג להצלחתם האישית, למקצוע, להתפתחות הן כלכלית והן אישית במהלך החיים המשותפים כך כל אחד ימצה את יכולותיו ויתרום למערכת הזוגית ויהפכה לשלמה ובריאה יותר. החלטה זו לחירות אישית במהלך חיי הנישואים תוביל את כל אחד מבני הזוג, להתמודדות והתנהלות קלה יותר בעת פרידה. במיוחד את הנשים המתגרשות אשר מטבע הדברים לרוב משתכרות פחות או מפתחות קריירה מאוחרת יותר התלויה בלידת הילדים וגדילתם.

למסע לעצמאות תחנות רבות בדרך – פתיחת חשבון בנק נפרד, ניהול בית נפרד, לעיתים בית המגורים המשותף נמכר וכל אחד מהצדדים נדרש לשכור או לרכוש דירה חדשה לבד, חוג חברים חדש בנוסף לזה הקיים או פעמים רבות במקומו עת החברים בוחרים באחד הצדדים והצד השני מוצא את עצמו בודד, חזרה לעבודה או חיפוש אחר עבודה אחרת מכניסה יותר, בניית זהות עצמאית נפרדת על כל רבדיה.

תקופת ההסתגלות הראשונית ובניית הזהות הנפרדת, מאתגרת אך לגמרי האפשרית. מומלץ להיעזר בחברים ובבני משפחה ובכל תמיכה אפשרית ואף לדאוג למיצוי ומימוש זכויות המגיעות להורים בנפרד, להתייעץ עם מומחים בכל הנוגע להתנהלות המשפטית, הרגשית והכלכלית על מנת להפוך את היציאה לעצמאות לקלה יותר.

המסע המתחיל בהחלטה ליציאה לחירות אישית ועד לעצמאות ונפרדות טומן בחובו אתגרים והחלטות לא פשוטות הכרוכות ביציאה מאזור הנוחות ושזורה בו לאורכו ולרוחבו הבחירה בעצמינו.

חג עצמאות שמח.