ייצוג משפטי להורים בהליכי הוצאת ילדים ממשמורתם.

דליה שאול
דיני משפחה ונוער

לשיתוף:

צריכים ייעוץ משפטי?
תשאירו פרטים ואחזור בהקדם

הקלות הבלתי נסבלת של תלונות אנונימיות שקריות כנגד הורים המוגשות למשרד הרווחה הופיעה שוב במשרדי.

האם אנחנו כחברה ערים לקלות בה יכול אדם להגיש תלונה אנונימית ולפגוע באדם אחר ללא הוכחה ככה סתם כי בא לו? והפעם אם גרושה המגדלת כמעט לבדה את בנה בן ה-6, המתגוררת באחת מהשכונות החרדיות בירושלים שם עצם היותה גרושה מהווה פגם גדול המשמש כ"סיבה מוצדקת" להתנכל לה.

מעשה שהיה כך היה. היא סימסה לי בשעה מאוחרת אני ממש צריכה את עזרתך. עכשיו בנוסף להליכים בביהמ"ש למשפחה, ברווחה רוצים לקחת לי את הילד, התקשרו שאגיע בשבוע הבא. את יכולה לבוא איתי? בוודאי עניתי אין אופציה אחרת את לא יכולה ללכת לבד.

תלונה אנונימית שהתגלתה מייד כתלונה שקרית הוגשה ללשכת הרווחה כנגד האם כאילו והילד מוזנח, מטייל ברחובות בלילות, רעב ובלבוש שאינו מותאם לעונה, הזנחה חמורה. כמובן לא היה ולא נברא. לא במקרה הזה.  מייד נכנסה לתמונה עו"ס חוק נוער שפנתה לאם והזמינה אותה לשיחת "בירור".

מיותר לציין, שהשמיים נפלו עם ראשה של האם באותו הרגע וכל עולמה התערער.

מייד למחרת שוחחתי עם עו"ס חוק נוער לאחר שניסתה לשכנע את האם שאין לה צורך בייצוג עו"ד בשיחת הבירור החברית כביכול שתוצאותיה עשויות להיות הרות גורל. האם לא הצליחה לנשום ובטח שלא להביע במילים את שרצתה. על אף מסע השכנוע המסיבי מצד עו"ס חוק נוער שאין צורך בייצוג משפטי (לא בכדי) האם התעקשה למצות את זכותה לייצוג משפטי בפני הרשות (משרד הרווחה) ונקבעה פגישה.

בינתיים פניתי לכל הגורמים הקשורים לילד וקיבלתי חוות דעת חיוביות על קסם של ילד וקסם של אמא המטפלת בו במסירות, עובדת למחייתה ומקדישה כל רגע פנוי למשפחתה הקטנה ובמקביל נאלצת להתנהל בביהמ"ש לענייני משפחה מול תביעות חוזרות של האב להפחתת מזונות (על כך בפוסט אחר).

למרות ההכנה ערב קודם ובאותו הבוקר האם רעדה מפחד ולא יכולה היתה להירגע מהרעיון שמישהו מערער על הורותה ומאיים לקחת ממנה את הבן שלה. הגענו לפגישה. מרבית השיחה נסבה סביב הטענה שאין צורך בייצוג עורך דין בשיחה – הרגשתי ממש רצויה שם 😊 הטענות בדבר הזנחה מצד האם הופרכו ברגע לאחר שהובהר לנוכחים בחדר שברור לנו מי עומד מאחורי התלונה השקרית, הנובעת מיצר נקמה ותו לא, הצגנו חוות דעת מכל גורמי הטיפול והחינוך המכירים את הקטין, לאחר שגם עו"ס חוק נוער פנתה אליהם ושמעה את אותם הדברים אך התעקשה להזמין את האם ל"שיחה".

התיק נסגר מייד. ללקוחה לקח זמן להירגע והקטין נותר במקום בו הוא מטופל באהבה ובמסירות רבה. הקלות הבלתי נסבלת של רצונם של אנשים לפגוע באחר לעולם לא תהיה ברורה לי. נושא הייצוג המשפטי לו זכאים הורים בכל הליך למול משרד הרווחה אינו מונגש להורים, שרבים מהם אף אינם יודעים על הזכות לייצוג משפטי ולעיתים הוא אף נמנע מהם. בעוד משרד הרווחה טוענים, כי מדובר בהליך טיפולי ולא משפטי, הם "שוכחים" להדגיש עד כמה להמלצות הטיפוליות עשויות להיות תוצאות משפטיות הרות גורל עבור המשפחות כך למשל צווי נזקקות וצווי הוצאה ממשמורת המוגשים לביהמ"ש לנוער.  בדקו תמיד מהן הזכויות שלכם ואל תהיו בזה לבד. לאחרונה אף הוגשה עתירה שנייה לבג"צ על ידי האגודה לזכויות האזרח להסדרת הנושא.