זהירות! חג הפסח הגיע ואתם עומדים להתגרש.

דליה שאול
דיני משפחה ונוער

לשיתוף:

צריכים ייעוץ משפטי?
תשאירו פרטים ואחזור בהקדם

הסטטיסטיקה מוכיחה שאחרי חג הפסח חלה עלייה משמעותית באחוז הזוגות המתגרשים.

למה זה קורה?

  1. בני הזוג מבלים במשך שעות ארוכות יחד – בתקופת החגים, זמן משפחה וחגיגה, בני הזוג נמצאים ביחד ימים ארוכים כך שכעסים ומתיחויות שבזמן שגרה בני הזוג מתראים פחות ואין להם זמן לעסוק במריבות וויכוחים ולכן בתקופה של חופשת החגים הקשיים מקבלים ביטוי רב יותר נוכח ההימצאות ביחד זמן רב יותר, מעין סיר לחץ משפחתי אחד גדול וזאת לעומת ימי השגרה והמירוץ בו אנו חיים בימי החול.
  2. מעורבות המשפחה המורחבת – ההתעסקות עם המשפחה המורחבת והילדים גורמת פעמים רבות לחילוקי דעות ולהצפה של מטענים קיימים שבעיתות שגרה קל יותר לטאטא ולהדחיק.
  3. תזכורות סביבתיות למה יכול היה להיות – בתקופת החגים בעוד שנראה שכולם מחייכים, מפרסמים ברשת תמונות משפחתיות מאושרות, כולם שמחים ומבלים לכאורה ללא עימותים ישנם בני הזוג רבים התוהים למה להם להמשיך "לסבול" במערכת היחסים, בה כבר אינם מאושרים ומחליטים להיפרד ולהתמודד עם הפחדים שלהם מהפרידה כדי לנסות בחג הבא ליצור תמונות שמחות וחגיגיות אמיתיות משלהם.
  4. עומס כלכלי והוצאות מרובות – תקופת החגים הינה תקופה שבה יש עומס כלכלי רב יותר סביב אירוח המשפחה והתארגנות, רכישת בגדים חדשים ומתנות דבר שמעצים משבר כלכלי ככל וקיים והופך אותו לנוכח ומורגש יותר. קושי כלכלי כידוע מהווה זרז לקונפליקטים בין בני זוג.
  5. מחלוקות עקרוניות ביחס לגידול הילדים וחילוקי דיעות פוליטיים – לעיתים בני הזוג לא מצליחים להתגבר על חילוקי דעות בנושאים שונים ואינם פונים לעזרה מקצועית ובתוך כל המחלוקות שוכחים למה בכלל התאהבו האחד בשניה והקימו יחד משפחה. מחלוקות אלה מתעוררות ביתר שאת בתקופת החגים.
  6. עיתוי– פעמים רבות בני הזוג מחליטים להמתין עם הפרידה עד "אחרי החגים", כדי לא לפגוע בילדים, במשפחה המורחבת כך שלגביהם מדובר רק בבחירה של עיתוי מתאים יותר להוציא לפועל את רצונם.
  7. חוסר תחזוקה וטיפול בזוגיות– אם לא הצלחתם לתחזק ולטפל במערכת היחסים שלכם אז לא בכל מחיר. תתגרשו. אין צורך לחכות ל"אחרי החגים" ל"אחרי שהילדים יגדלו" ל"אחרי שיהיה לי כסף". זיכרו, בכל עיתוי שתבחרו תנהגו בצורה מכבדת עם מינימום מעורבות הילדים ועל חשבונם בין אם תפנו להליך של גישור או מו"מ בהסכמה ובין אם תפנו להליך של תביעות.  

אם מישהו מבין החברים שלכם או בני המשפחה זקוק למידע הזה ולהתבהרות שילחו לו קישור.