גירושין אחרי החגים

דליה שאול
דיני משפחה ונוער

לשיתוף:

צריכים ייעוץ משפטי?
תשאירו פרטים ואחזור בהקדם

"אחרי החגים יתחדש הכל…" כתבה נעמי שמר וצדקה.

November Rain כל שנה אני מופתעת מחדש ממבול הפניות "אחרי החגים" בתיקי גירושין.

הסטטיסטיקה מוכיחה, אחרי חגי תשרי עולה משמעותית מספר תיקי הגירושין בבתי המשפט ובבתי הדין וכך גם לאחר חג פסח. תרגישו בנוח התופעה אינה ישראלית אלא עולמית כך שבאירופה ובארה"ב המבול הוא אחרי חג המולד.

בזמן שגרה, בני הזוג מתראים פחות ועסוקים במטלות היום יום ולכן בתקופת החגים הקשיים מקבלים ביטוי רב יותר. בתקופת החגים, זמן משפחה וחגיגה, בני הזוג נמצאים ביחד ימים ארוכים במהלכם עולים כעסים ומתיחויות כך נוצר סיר לחץ משפחתי אחד גדול וזאת לעומת ימי השגרה והמירוץ בו אנו חיים בימי החול.

בנוסף, ההתעסקות עם המשפחה המורחבת והילדים גורמת פעמים רבות לחילוקי דעות ולהצפה של מטענים קיימים שקל יותר לטאטא ולהסתיר ביום יום.

בתקופת החגים ההצגה הסביבתית משפיעה על כולנו – כולם מחייכים, תמונות משפחתיות מאושרות, כולם שמחים ומבלים ללא עימותים ובעיות, כך רק נראה, ובני הזוג תוהים למה להם להמשיך "לסבול" במערכת היחסים הלא כל כך שמחה שלהם ומחליטים להיפרד ולהתמודד עם הפחדים שלהם מפרידה וזאת על מנת לנסות בחג הבא ליצור תמונות שמחות אחרות משלהם.

תקופת החגים הינה תקופה שבה נוצר גם עומס כלכלי רב יותר סביב אירוח המשפחה, רכישת בגדי חג חדשים ומתנות, דבר שמעצים משבר כלכלי ככל וקיים והופך אותו לנוכח ומורגש יותר. קושי כלכלי מהווה זרז לקונפליקט בין בני זוג.

פעמים רבות בני הזוג מחליטים להמתין עם הפרידה עד "אחרי החגים", כדי לא לפגוע בילדים, או במשפחה המורחבת כך שלגביהם מדובר רק בבחירה של עיתוי מתאים יותר להוציא לפועל את רצונם.

הטיפ הכי טוב שאני יכולה לתת לזוגות האלה – אל תחכו לחגים, לסיר לחץ משפחתי, למשבר כלכלי אלא תתחזקו את מערכות היחסים שלכם ברגע הראשון שעולה קושי, תטפלו, תיזכרו למה בחרתם בבן-ת הזוג ואם כל אלה לא מסייעים לכם בואו לגישור לגירושין. ככל והגישור לא נושא פרי, זכרו שאפשר לנהל הליך תביעות בגובה העיניים ולהיאבק על הזכויות שלכם בצורה מכבדת עם מינימום מעורבות של הילדים או פעולות שיהיו על חשבונם.

אחרי החגים שמח לכולנו.